Wywilżna

Wywilżny żyją w gnijących i fermentujących owocach i resztkach roślinnych. Obecność larw dyskwalifikuje produkty z użytku dlatego zwalczanie ich jest ważne.

Anatomia owada

Głowa i ciało wywilżny są jasnobrązowe, a odwłok jest ciemny. Poczwarka tej muchówki jest bardzo charakterystyczna, a znaleźć ją można w pobliżu miejsc żerowania i rozwoju larw.

Muszka owocówka jest znacznie mniejsza od muchy domowej. Dorosły owad osiąga długość od 3 do 4 mm. Wywilżna octówka jest kolorowo zabarwiona. Jej tułów jest żółty, oczy czerwone, a odwłok czarny w poprzeczne żółte paski. Octówka posiada jedną parę skrzydeł umiejscowionych na środkowym odcinku tułowia.

Rozwój owada

Rozwój wywilżny jest bardzo szybki. Para muchówek jest w stanie spłodzi do setek młodych w ciągu kilku tygodni. Jedna samica składa od 400 do 500 jaj, które rozwijają się w ciągu 3 dni. Jaja są owalne o długości około 0,6 mm i mają płytkę z 4 wyrostkami, które wystają ponad powierzchnię pokarmu.

Występowanie

W środowisku naturalnym owady te można spotkać w pobliżu drzew owocowych, przy fermentujących owocach.Przyciągają je także zapachy takich produktów jak wino, konfitury czy ocet. Obecność larw dyskwalifikuje produkty z użytku.

Zwalczanie

Przed rozpoczęciem dezynsekcji należy zlokalizować i usunąć miejsca, w których żerują i rozwijają się wywilżny. Są to najczęściej gnijące owoce i fermentująca żywność.

Innym miejscem rozwoju tego szkodnika są pojemniki na śmieci, które nie są regularnie myte i wypróżniane. W celu uniknięcia rozwoju muchówek należy dbać o ich czystość . Dezynsekcja powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowaną ekipę firmy DDD .