Trzeń długoryjki

Występowanie

Europa; w Polsce występuje lokalnie.

Wygląd

Ciało owego chrząszcza mieści się w granicach od 4,3 do 6,2 mm. Jest on ciemnobrązowy. Jego ryjek jest wyraźnie poszerzony. Larwy o kolorze białym, niekiedy żółtawym, osiągają długość do 9-10 mm. Są łukowate. Larwy te posiadają głowę, jednak charakteryzuje je brak nóg.

Zasiedlenie:

Zamieszkują drzewa liściaste, rzadziej iglaste, które są wilgotne bądź też zagrzybione. Najczęściej można je spotkać m.in. na drewnie przy mostkach czy legarach.

Czas pojawiania się i okres lęgowy:e

Trzenie roją się w miesiącach od maja do czerwca. Samica składa jaja pojedynczo. Po okresie około 10- 20 dni następuje wylęgnięcie się larw.

Informacje dodatkowe:

Larwy drążą bardzo kręte tunele w bielistej części drewna. Mają one okrągły przekrój, których średnica wynosi około 1 mm. Chodniki wypełnione są mączką drzewną. Przepoczwarczanie odbywa się na końcu tunelu po okresie około czterech tygodni. Następnie wychodzą przygotowanymi otworami, których średnica waha się od 0,8 do nawet 1,5 mm.

Szkody i ich zapobieganie:

Trzeń długoryjki w lesie nie prowadzi do dużych szkód. Większym zagrożeniem są natomiast wtedy, gdy żerują w budynkach bądź elementach drewnianych np. mostów. Aby zabezpieczyć się przed tymi szkodnikami, najlepszą metodą jest niedoprowadzenie do powstania wilgoci. Jeśli jednak już jest za późno, najlepiej zgłosić się do ekspertów, którzy używając specjalnych środków chemicznych zwalczą owe owady.