Roztocze kurzu domowego

Bardzo nie lubiany rodzaj pajęczaka występujący w kurzu domowym. Zaleca się jego zwalczanie szczególnie osobą chorym na astmę.

Budowa

Pajęczak z grupy saprofitycznych o długości sięgającej od 0,1 mm do 0,5 mm. Żywi się ludzkim naskórkiem dzięki szczękoczułkom. Jest tak mały, że unosi się wraz z kurzem.

Rozwój owada

Rozwój roztocza dzielimy na jajo, prelarwa, larwa, protonimfa, tritonimfa oraz stadia imaginalne – samca lub samicy.
Głównym czynnikiem umożliwiającym rozwój roztocza jest temperatura, wilgotność powietrza zaś odpowiada za jego liczebność. W wyższych temperaturach roztocze jest bardziej aktywne leż długość jego życia drastycznie maleje.

Występowanie

Występują na całym świecie, tam gdzie mają dostęp do pożywienia i odpowiednie warunki lęgowe.

Roztocza kurzu domowego upodobały sobie miejsca umożliwiające im schronienie, odpowiednią wilgotność i pokarm takie jak łóżka, materace, zabawki pluszowe, dywany czy firany.

Zwalczanie

Pajęczaki są odpowiedzialne za astmę oskrzelową i nieżyt alergiczny nosa. Zmniejszeniu ich liczebności służy częste wietrzenie mieszkań jak też zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu. Zalecane jest również utrzymanie domu/mieszkania w czystości. Dużo zdrowszą i zarazem tańszą metodą jest pozbycie się roztoczy niż leczenie astmy