Mysz leśna

Gryzoń o przeciętnej wadze 20-60g. Jest największą spośród innych myszy występujących w naszym kraju. Jej wielkość to ok. 8-13cm oraz długi ogon 9–12 cm.
Posiada żółtawobrązowe ubarwienie z białym brzuchem, szyja jaśniejsza. Ma duże oczy i uszy. Występuje na terenie prawie całej Europy, oraz w krajach tj. Iran, Turcja, Izrael, Syria, Liban.
Jak sama nazwa wskazuje, mysz leśna występuje głównie w środowisku lasów. Zarówno liściastych jak i mieszanych. mozna ją również spotkać w prakach i ogrodach, z których w chłodniejszych miesiącach potrafi nachodzić do domostw.
Jak większość gryzoni największa jej aktywność przypada w porach wieczornych i nocą. Mysz leśna jest wszystkożerna. W jej diecie dominują rózne nasiona, a także owoce, grzyby, pąki i pędy roślin. Żywi się również owadami, ale pokusi się nawet o pisklęta ptaków i padlinę.

Okres godowy przypada w miesiącach luty-październik. Wydaje na świat 3-8 młodych osesków w 2-4 miotach w ciągu roku. Ciąża trwa 23–26 dni. Młode pozostają z matką przez trzy tygodnie, a w ósmym tygodniu są już dojrzałe płciowo.