Pluskwa domowa

Wygląd

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) osiąga długość około 6 mm, jego owalne, spłaszczone ciało jest bary ciemnobrunatnej lub żółtobrunatnej. Na pięciokątnej głowie znajduję się aparat kłująco-ssący, który w czasie spoczynku jest położony na stronie brzusznej insekta. Dorosłe osobniki posiadają parę brzusznych tułowiowych gruczołów, wydzielają one substancję o silnym specyficznym zapachu, który można porównać do woni zgniłych malin. Zaś u larw te gruczoły znajdują się po stronie grzbietowej.

Tryb życia

Samica pluskwy domowej w ciągu jednego sezonu składa około 350 jaj przeważnie w marcu, maju i czerwcu. Jaja barwy perłowoszarej, wygięte łukowo, pokryte kleistą substancją dzięki czemu mogą przyklejać się do różnych powierzchni. Larwy wykluwają się w zależności od temperatury, od 4 do 19 dni. Pluskwa domowa posiada 5 stadiów rozwoju larwalnego, każde z nich potrzebuje krwi aby przejść w kolejne stadium.

Występowanie

Pasożyt występuje w środowisku ludzkim, w ciągu dnia chowa się w szczelinach łóżek, ścian, pod ramami obrazów, ramkami ze zdjęciami, w szafach, żaluzjach, zasłonach. przeważnie jest to schronienie oddalone do 2 – 3 m od żywicieli.

Zwalczanie

Należy odkurzyć wszystkie szczeliny w listwach podłogowych i szczeliny mebli, wszystkie szpary w ścianach i najdrobniejsze zakamarki, aby ta metoda była skuteczna należy być naprawdę dokładnym, a worek z odkurzacza wyrzucić do śmieci jak najdalej domu. W większości przypadków pasożyta można się pozbyć za pomocą urządzeń parowych, jest to jednak długotrwała czynność trwająca nawet do 9 tygodni. Dlatego najlepszym sposobem jest wizyta wyspecjalizowanych ekspertów, którzy za pomocą środków chemicznych pozbędą się problemu pluskwy domowej.