Spuszczel pospolity

Gazowanie spuszczela pospolitego jest jedną z najlepszych metod jego zwalczania. Jest to robak który gryzie drewno i dlatego należy go usunąć.

Spuszczel Pospolity

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) Chrząszcz z rodziny kózkowatych, występuje w strefie umiarkowanej całej półkuli północnej. Zawleczony, dzięki transportom drewna z Europy, do Australii i Nowej Zelandii, a także do niektórych regionów Ameryki południowej.

Znaczenie gospodarcze

Spuszczel atakuje tylko martwe, suche drewno krajowych jak i zagranicznych gatunków sosen, świerków, jodeł i modrzewi. Wykazano, iż drewno jodły przywabia go słabiej niż drewno sosny i świerka. Badania laboratoryjne wykazały, że rozwój szkodnika jest możliwy w drewnie choiny, cyprysików, jedliny, żywotników, cedrzyńca i nawet w drewnie cisa.

Spuszczel Pospolity est to najgroźniejszy szkodnik budowli drewnianych w Europie, atakuje drewniane ogrodzenia, nawet pale portowe i pomosty w miejscach nie stykających się z wodą. Rujnuje także meble z litego drewna jaki ze sklejki o ile zawiera warstwy drewna iglastego. Upodobał sobie nasłonecznione konstrukcje drewniane.

Rozwój owada

Rójka spuszczela trwa plus minus od połowy czerwca do połowy sierpnia, największe nasilenie lotu przypada na najcieplejsze dni lipca. Chrząszcze roją się najintensywniej w temperaturze 30°C głównie w najgorętszym okresie dnia między godziną 11 a 16. Kopulacja trwa od 2 do 6 min, czynność powtarzana jest parokrotnie. Po zakończeniu kopulacji samica składa jaja w szpary w drewnie. Pożądanym miejscem do składania jaj są obszary nasłonecznione, hylotrupes jest zdecydowanie fotofilnym stworzeniem. Partie jaj są składane w drewnie na głębokości od 2 do 3 cm. Samica zwykle znosi około 200 jaj. Cykl embrionalny jest ograniczony warunkami zewnętrznymi i może trwać w przyjaznych warunkach od 5-6 dni nawet do 48 dni.

Po wylęgu larwy Spuszczela zaczynają się wgryzać w drewno, drążą chodniki szerokie na około 1 mm. Wzrost larwy jest uzależniony od wartości odżywczej drewna jak i od temperatury otocznia i wilgotności powietrza. Wyrośnięte larwy drążą tunele o szerokości 6 mm, żerowisko jest szczelnie wypełnione mączką drzewną i kałem. Chodnik w przekroju ma kształt silnie spłaszczonego owalu. W zależności od zróżnicowania czynników wpływających na rozwój larwy stadium larwalne może trwa od 2 do nawet kilkunastu lat. Optymalny czas rozwoju lary wynosi 3 – 6 lat, larwa przepoczwarza się na końcu chodnika. Okres poczwarki trwa od 1 – 3 tyg. W zależności od warunków otoczenia.

Występowanie Spuszczela Pospolitego

W Europie spuszczel pospolity jest największym zagrożeniem dla konstrukcji drewnianych, ponieważ atakuje on swoje siedlisko przez wiele pokoleń do całkowitego wykorzystania substancji odżywczych, bądź do wcześniejszego zawalenia konstrukcji. Ponieważ szkodnik wygryza drewno pozostawiając tylko cieniutką zewnętrzną ściankę wypełnioną mączką drzewną, konstrukcje drewniane są bardziej podatne na pożar.

Zwalczanie Spuszczela Pospolitego

Aby zabezpieczyć się przed tym szkodnikiem typu Spuszczel należy wybrać odpowiedni rodzaj drewna przed budową, lub też chemiczne, głębokie nasycenie drewna długotrwałym preparatem co nie zawsze jest możliwe do przeprowadzenia w stojących budynkach. W konstrukcjach wchodzą w grę tylko powierzchniowe metody ochronne, które trzeba dokładnie monitorowa mniej więcej co roku. Zaleca się również uszczelnianie dachów. W przypadku stawiania nowych konstrukcji nie należy używać drewna z rozebranych budynków bez wcześniejszej dezynsekcji i zwalczenia występujących owadów.