Mysz domowa

Mysz domowa, jeden z najczęściej spotykanych szkodników w otoczeniu człowieka należy do gatunku synantropijnego.Długość osobnika dorosłego może siegać 20 cm (wraz z ogonem), masa około 25g.
Charakterysuje się smukłą budową ciała, zaostrzonym pyskiem z „wąsami” tj włosami zatokowymi. Ogon pokryty pierścieniowatymi łuskami, słabo owłosiony, cienkie i dość długie uszy.
Ubarwienie : spodnia część biaława, z wierzchu zaś szaro-kakaowa.W pomieszczeniach zamieszkiwanych przez myszy można wyczuć charakterystyczny „mysi” zapach, oraz ślady odchodów.
Rozmnażanie myszy trwa cały rok, i może osiągać 5-8 cykli rozrodczych (miotów). Młode oseski rodzą się nagie i ślepe, a zaczynają widzieć po ok.2 tyg od narodzin. Dojrzałość płciowa jest osiągana po ok 2 miesięcach. Mysz żyje stadnie, tworząc gniazda. Aktywny tryb życia prowadzi głownie nocą. Mysz ta uważana jest również za roznosiciela chorób zakaźnych: tyfus mysi, tularemia, tyfus plamisty, czerwonka, salmonella, i dżuma. Mysz należy do gryzoni zwalczanych z urzędu.