Mącznik młynarek

Opracowanie Prof. dr hab. Jan Nawrot-entomolog, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin-Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.
Mgr inż. Tomasz Klejdysz-leśnik, entomolog

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor L.)

Wygląd

Długość: 12-16 mm, chrząszcz o ciele ciemnobrązowym do czarnego, nogi, czułki i głowa jaśniejsze. Powierzchnia ciała pokryta drobnymi punktami i fałdkami, przez co wydaje się tłusta. Przedplecze prostokątne z lekko zaokrąglonymi bokami, nieco węższe od pokryw. Pokrywy równoległoboczne, na wierzchołku zaokrąglone, z podłużnymi żeberkami. Czułki krótkie, bez wyraźnej buławki. Przednie golenie samców łukowato wygięte.

Zasięg

Gatunek znany niemal na całej kuli ziemskiej, w Polsce na terenie całego kraju pospolity i często spotykany.

Występowanie

Chrząszcz mocno związany ze środowiskami synantropijnymi: mieszkania, spiżarnie, magazyny, budynki gospodarcze, młyny, piekarnie, sklepy i inne. Sporadycznie spotykany na terenach otwartych pod korą drzew, w żerowiskach innych owadów oraz w próchnie.

Zasiedlane materiały

Głównie pochodzenia roślinnego jak ziarna zbóż, mąka, otręby i produkty z nich wytworzone, rzadziej produkty pochodzenia zwierzęcego.

Bionomia

Jedna samica w ciądu życia składa okolo 500 jaj. Rozwój jednego pokolenia w warunkach pokojowych trwa rok, może przedłużyć się do półtorej roku. Gatunek odporny na działanie niskich temperatur. Chrząszcze mają dobrze wykształcone skrzydła i chętnie latają. Wabione światłęm często wlatują wieczorami do mieszkań przez otwarte okna.

Znaczenie gospodarcze

Duże, szkodnik ze względu na rozmiary ciała potrafi niszczyć dużą ilość przechowywanych produktów, dodatkowo zanieczyszczając je kałem i trupami. Uszkadza również opakowania.