Dzier włochaty

Budowa

Chrząszcz z rodziny biegaczowatych o długości ciała 14-16 mm. Znakiem rozpoznawczym, są czerwone lub pomarańczowe odnóża i krawędzie pancerza, który w większej części jest koloru matowej czerni.

Rozwój owada

Samice składają jaja w ziemi. po wykluciu larwy są wszystko żerne nie gardzą pożywieniem pochodzenia roślinnego jak i często polują na inne owady.

Występowanie

Dzier włochaty jest przystosowany do szerokiego wachlarzu środowiska, dobrze się czuje i rozmnaża zarówno w lasach, na polach, suchych łąkach, czy wilgotnych bagnistych terenach. Dzięki dobremu przystosowaniu można go spotkać w całej Europie, Iranie, Syberii i Japonii, nadziać się na tego chrząszcza można również na wyspach wulkanicznych północno-wschodniej części oceanu atlantyckiego takich jak Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory, Madera. Został on również zawleczony do Ameryki Północnej.

Zwalczanie

Dzier włochaty z racji prowadzonego przez niego trybu życia drapieżnika, który żywi się mniejszymi owadami często w poszukiwaniu pożywienia pojawia się on w pobliża ludzkich domów. Owady przyciąga ciepło i światło wydobywające się z mieszkania. Chrząszcz jest nie chcianym gościem, który potrafi w środku nocy przysporzyć dużo kłopotów gdy wleci przez otwarte okno. Szkodnik zalicza się do grupy owadów, które bardziej przeszkadzają człowiekowi niż mu szkodzą.