Wesz ludzka

Wesz ludzka to pasożyt, który u ludzi powoduje wszawicę. Jego budowa ciała charakteryzuje się nieco spłaszczonym grzbietem, niewielką głową i dość długim tułowiem. Przeważnie samiec jest mniejszy od samicy, która maksymalnie mierzy około 5 mm. Prawie milimetrowe jaja wszy są przyklejane do włosów, gdzie zaczynają się rozwijać. Liczba jaj, które samica składa wynosi 100, a ich rozwój trwa kilkanaście dni. Wesz ludzka to gatunek występujący praktycznie w każdym klimacie, na całym świecie. Ciało wszy jest barwy lekko szarej lub białej. Wesz ludzka ze względu na swoją budowę jest w stanie przemieszczać się tylko po jednym włosie człowieka. Wszy mogą przeżyć maksymalnie 40 dni. Odwszawianie i zwalczanie wszy nie jest łatwym zadaniem.

Występowanie

Miejscem, w których występuje i pasożytuje wesz jest przede wszystkim głowa człowieka. Szczególnie upodobała ona sobie włosy na skórze człowieka, gdyż właśnie tam ma dogodne warunki do rozwoju. Najczęściej wesz ludzką możemy spotkać we włosach w okolicy uszu oraz z tyłu dolnej części głowy. Niewykluczone jest jednak również jej występowanie na plecach czy karku.

Szkodliwość

Człowiek, na którego ciele występują wszy doświadcza przeróżnych zmian skórnych oraz czasami również reakcji alergicznych. Oprócz tego wesz może doprowadzić do zniszczenia naskórka, co może być przyczyną występowania wielu infekcji. Wszy są bowiem przenosicielami wielu chorobotwórczych organizmów.
Objawy, które pozwolą zdiagnozować występowanie wszy na skórze człowieka to przede wszystkim świąd. Oprócz tego bardzo często pojawiają się strupy i rany na skórze. Ukłucia wywołane przez wszy mogą powodować również wysypkę oraz gorączkę.

Wszawica to choroba spowodowana zagnieżdżaniem się wszy na skórze człowieka. Niejednokrotnie kojarzy nam się ona z nieprzestrzeganiem higieny osobistej oraz z brudem. Jednak nie zawsze wszy zagnieżdżają się u ludzi, którzy nie przestrzegają higieny. Bez wątpienia brud sprzyja rozwojowi wszy, jednak nie zawsze jest to warunek, który musi być spełniony. Bardzo często osoby, które restrykcyjnie dbają o swoją higienę są atakowane przez wszy i bez problemu mogą zarazić się wszawicą.
Jeśli człowiek przebywa często w dużych skupiskach ludzi, jest szczególnie narażony na zarażenie się wszawicą.,